fallback

Давосците са разтревожени за глобалната перспектива

Наблюдава се изместване на фокуса от икономически и политически въпроси към екологични и социални

11:05 | 17.01.22 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Става ли по-мрачна глобалната перспектива? Ако погледнете цените на акциите напоследък, отговорът вероятно е „не“, пише Джилиън Тет за Financial Times.

В Америка темпът на инфлация току-що удари поразителните 7 процента (за декември на годишна база - бел. прев.), а Федералният резерв се готви да затегне политиката. Но американските фондови пазари остават в подем, заедно с повечето други световни индекси - без значение на напрежението около Украйна и Тайван и растящите цени на петрола.

Ако обаче погледнете настроението сред така наречения давоски елит - бизнес лидерите, които присъстват на годишната среща на Световния икономически форум (СИФ) в този луксозен швейцарски ски курорт - може да се почувствате по-разтревожени.

Всяка зима форумът анкетира своите членове за предполагаеми рискове и току-що публикува най-новото си проучване, преди виртуалната си среща следващата седмица. То разкрива, че само 16% от давосците се чувстват „положително“ или „оптимистично“ по отношение на глобалните перспективи; останалите са „притеснени“ или „загрижени“.

Може да кажете, че това не е изненадващо, като се имат предвид Covid тенденциите. Но това, което е по-забележително, е, че само една десета от давосците прогнозират ускоряващо се глобално възстановяване, докато подобен дял се страхува от катастрофа, а четири пети очакват „трайно променлив“ сценарий или „грапава траектория“. Това е изумително мрачен сценарий, дори като се вземе предвид, че това проучване често е с песимистичен уклон, защото се фокусира върху риска.

Двойно по-смайващи са детайлите за това, което плаши елита на Давос. Преди десетилетие въпросите, които ги занимаваха, бяха свързани обикновено с икономически, технологични или политически проблеми като „фискални дисбаланси“, „ръстове на цените на петрола“, „финансов колапс“, „заплахи за киберсигурността“ или „междудържавен конфликт“ (евфемизъм за война).

Тези опасения до известна степен си остават. „Геоикономическата конфронтация” (т.е. търговски войни и други сблъсъци) се счита за десетият най-голям общ глобален риск сега. „Дълговите кризи“ са на девето място. А допълнително, по-подробно проучване сред световните лидери показва, че 14% от давосците се притесняват от „спукване на балона при активите“ през следващите две години.

Но по-малко форумци се тревожат за балона, отколкото за „срив в киберсигурността“ или екологични и социални проблеми. И в общата перспектива 5 от 10-те най-големи глобални риска са свързани със зелени проблеми като „неуспех в действията за климата“, „екстремно време“ и „загуба на биологично разнообразие“. Останалите имат социален характер и включват „ерозия на социалното сближаване“, „кризи на поминъка“ и „инфекциозни болести“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:26 | 14.09.22 г.
fallback